SPOR SALONU TUYOLARI


Spor Salonu Tüyoları

Yaz geliyor. Herkes fazla yağlarından kurtulmak ister ve vücudunun şekil almasını ister. Bunun için yediklerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Ancak, yalnızca düzenli ve sağlıklı beslenerek vücudun belli bir şekli alması pek kolay değil. Bu nedenle mutlaka spor yapılmalıdır. Spor yaparak yağ yakabileceğiniz gibi, aynı zamanda kalp ve damar sağlığınızı da korumuş olursunuz.

Dışarıda spor yapacak zamanınız yok. Başınızda bir eğitmen olmasını istiyorsunuz ve belli bir programda çalışmak niyetindesiniz. O halde en doğru yol bir spor salonuna gitmek olacaktır. Spor salonunda başkalarıyla birlikte çalışmak, bir eğitmen gözetiminde olmak, size kısa zaman içerisinde istediğinizi verecektir. Spor salonundaki alet seçenekleri ne kadar fazla olursa, siz de kendinizi o kadar rahat hisseder ve tam sonuca yönelik hareket edersiniz. Bunu alışkanlık haline getirdiğinizde ise bırakmak istemeyeceksiniz.

Spor salonunda nelere ihtiyacınız olacak?

Her ne kadar spor salonları sizi motive edecek müzikler çalsa da, mutlaka kendi sevdiğiniz müzikleri dinlemek için MP3 çalarınızı yanınızda bulundurun. Elbette olmazsa olmaz olan spor ayakkabılarıdır. Spor ayakkabıların önemi, yaptığınız zorlu antrenmanlarda ayaklarınızı desteklemesidir. Böylelikle ayak sağlığınızı da korumuş olursunuz. Yine rahat kıyafetler de tıpkı ayakkabılar gibi vücudun rahat etmesi içindir. Örneğin eğer çok sıkı ve rahatsız kıyafetler giyerseniz vücut yeteri kadar nefes alamaz ve bu da sorun yaratır. Birçok spor salonu havlu hizmeti verse de, siz yine de kendi steril, yalnızca sizin kullandığınız havlunuzu yanınıza alın. Eğer spor salonunda bir dolabınız olacaksa, dolabınız için bir kilit bulundurun. (Eğer spor salonlarında dolapların kilit problemi varsa.)

Spor Salonunda Ne Yapılır?

Aslında öncelikle bir check up yaptırmanın çok faydası olacaktır. Bu sayede sınırlarınızı öğrenebilir, eski sakatlıklarınızın durumuna bakabilir (buna göre bir antrenman programı) ve genel sağlığınız hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Spor yapmaya bir salonda başlarken, mutlaka salon hakkında bilgi sahibi olun. Hatta mümkünse salonu gezin, eğitmenlerle tanışın ve aletlerin durumuna, çeşitliliğine bakın. Her şeyden öte bir fiyat / kalite değerlendirmeniz olsun. Mümkünse ve eğer varsa internetteki değerlendirmeleri ve üye yorumlarına bakın. Bu da bir fikir verecektir. Üstelik tüm bu araştırmalar sizin ne istediğinize göre bir sonuç da çıkartır. Çünkü eğer kardiyo egzersizi yapmak istiyorsanız bir spor salonuna, eğer esneklik kazanmak istiyorsanız da bir yoga merkezine, bir dövüş sanatı öğrenmek istiyorsanız da bir dövüş sanatları merkezine gitmelisiniz.  Ama bugünlerde bu tip sporların birçoğunu aynı çatı altında deneyimleme imkanı da bulabilirsiniz. Araştırma bu nedenle önemlidir.

Antrenör konusu da bir başka önem arzeden konudur. Bir eğitmenle çalışmak size zaman kazandırır, boşa çalışmaları önler. Üstelik onun planları sayesinde istediğiniz sonuca daha iyi ulaşırsınız. Özellikle dövüş sanatlarıyla ilgili sporlar için eğitmenler bulunmaz fırsatlardır. Bu konuda uzmanlaşmış birinden eğitim almak o spordaki başarınız üzerine direkt olarak etki eder.

Antrenmanlara yavaş başlamak, enerjiyi bir anda tüketmemek gerekir. Örneğin 5 dakika ile başlayabilir ve sürekli bu sürenin üzerine koymak gibi bir hedef belirleyebilirsiniz. Bu sayede kaslarınızın hafızasını geliştirir ve vücudunuzun kaldıramayacağı egzersizleri yapmamış olursunuz. Aksi halde sakatlıkların yaşanması olasıdır. Üstelik aşırı yorulmak sizi demotive eder. Herhalde en son isteyeceğiniz şey başladığınız işi 2. günde bırakmak olacaktır. Unutmayın yavaş yavaş gelen başarının tadı daha tatlıdır ve uzun sürer.

Isınma hareketlerini asla es geçmeyin.  Mutlaka koşu bandında bir 10-15 dakika ter atın. Kaslarınızın ısınması sakatlıkların önüne geçecektir. Üstelik kalp ritminiz de kendi şeklini bulur.

 

comments ( 0 )

*Leave a reply*