Muay Thai


Muay Thai Nedir? Tarihi Bilgiler

muaythai diz

Muay Thai tarihin gizemlerini içinde barındıran bir spordur. Aslında bu sporla ilgili günümüze gelen bilgiler yalnızca Burma, Kamboçya, Lanna krallığı gibi yerlerin kronolojilerinden ve Avrupalı gezginlerin notlarından ileri gelmektedir. Çünkü Burma orduları Ayuddhaya şehrini yok ettiğinde Thai arşivlerinin de birçoğu yok oldu.  Ama sonuç olarak tüm yolların aynı noktaya çıktığı bir gerçek var: Muay Thai, savaş alanlarında ortaya çıkan, gerçekle iç içe bir dövüş sanatıdır. Özellikle savaşçıların savaşlar sırasında yakın dövüş esnasında gerçekleştirdiği hareketler olarak görülürler. İşte yüzlerce yıl içerisinde reel hayatla birlikte gelişen Muay Thai, bu tecrübeleri nedeniyle birçok silahtan daha tehlikeli bir yöntem haline gelmiştir.

Muay Thai’nin kökenlendiği kaynağa bakacak olursak, karşımıza iki teori çıkıyor. Birinci teori, eski dönemlerde Çin’in egemenliği altında yaşayan Thai halkının kendilerine yer edinebilmek için verdikleri savaştan ileri geliyor. İkinci teori ise Thai halkının, topraklarını işgal etmek için gelen işgalcilere karşı verdikleri savaştan kaynaklanıyor. Saha ve kaynak araştırması yapan uzmanlar, bugün Muay Thai’nin çıkışıyla ilgili ilk teoriyi daha gerçekçi ve bilimsel kökenli buluyorlar.

mid kick

1500’lü yıllarda öyle ki, her Thai askerinin Muay Thai öğrenmesi zorunluydu. Hatta krallara dahi bu teknikler çalıştırılır, dövüşlere katılmaları sağlanırdır. Muay Thai sürekli yapılması ve hayatın ta içinde bulunmasından dolayı sürekli bir değişim ve gelişim gösterdi. Hatta bir süre sonra halk arasındaki anlaşmazlıklar, devlet meselelerindeki sorunlar bile Muay Thai ile çözülmeye başlandı. Her köy şampiyon Muay Thai’cisiyle övünmekten hoşlanırdı.  Öyle ki, okullarda dahi Muay Thai eğitimi verilmeye başlanmıştı.

Askeri bir gelenekten gelen, halk tarafından beslenen ve yüzyıllar içerisinde geliştirilen bu önemli spor, bugün de neredeyse ilk günkü gibi popülerliğini koruyor. Bugün, insanlar Muay Thai’nin dinamik sanatını ve spor yönünü takip etmekten, bu tarihe meydan okuyan sporun inceliklerini ve tekniklerini öğrenmekten oldukça keyif alıyorlar. Ülkemizde de her geçen gün yayılan Muay Thai, bu teknikte gelişmiş ve hocalık seviyesine yükselmiş eğitmenler tarafından öğretiliyor.

comments ( 0 )

*Leave a reply*