KICK BOX NEDIR?


Kick Box Nedir? Faydaları Nelerdir?

Son dönemlerin hem kadınlar hem de erkekler arasında en popüler sporlarından biri olan Kick box Karete ve Muay Thai gibi iki özel sporun bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Bu sporu yapmak teknik beceri ve gücün birlikte kullanılması gerekir. Yani önce tekniğin öğrenilerek gücün bu teknik üzerinde gelişmesi ve yoğunlaşması sonucu başarılı bir Kick Box sporcusu olunabilir.

Kick box, dünyanın en sert sporlarından biri sayılır. Bu sebeple bu spor sırasında sarfedilen enerji çok büyüktür. Rakip karşısında bu enerjiyi sürekli sağlayabilmek için sporcu vücuduna iyi bakmalı ve sürekli olarak gücünü tekniği üzerinde geliştirmelidir. Konsantrasyon tüm sporlarda olduğu gibi Kick box’tada üst düzeyde olmalıdır.

Kick Box’ta tekme ve yumruklar birlikte kullanılır. Bu sebeple bu sporu yapmak için eldivenü kask ve dişlik gibi malzemeler kullanılmalıdır. Bu her şeyden önce iki sporcunun da sağlığı içindir. Bununla birlikte başarılı bir Kick Box sporcusu olmanın gerekliliklerinden biri de kondisyondur. Bu nedenle bu spora başlarken ilk zamanlar vücuda belli bir kondisyon yüklemesi yapılmalıdır. Eğitmenlerin burada vereceği püf noktaları mutlaka yerine getirmek önemlidir. Zaten eğitmenler yeterli gördüğü anda ikinci aşamaya, teknik ve taktik antrenmanlara geçerler. Yumruk ve tekmeler üzerinde yoğunlaşılır, dizlerin ve dirseklerin nasıl kullanılacağı öğretilir. Bu aşamada aynı zamanda bu sporun yalnızca salt bir saldırı amacıyla yapılmadığı, aynı zamanda da bir savunma sanatı olduğu gösterilir. Tüm süreç uygulamalıdır. Burada ilk etapta esas alınması gereken eğitmenlerdir.

  • Kick Box tüm vücudu çalıştıran ve hem antrenmanlar hem de müsabakalar sırasında yüksek kalori harcatan bir spordur. Bu sporu yapan kişinin aerobal yeteneği artar.
  • Kick Box, hem kardiyo hem de güç çalışması yapmanızı sağlar. Kalp hızını yükseltir ve toksinlerin daha çabuk vücuttan atılmasını sağlar.
  • Kick Box profesyonel olmak için yapılmayabilir. Stres atmak, gün içerisinde yaşanan olumsuzluklardan kurtulmak adına da yapılabilir. Bu bakımdan da yararlıdır.
  • Vücuda iyi bir kondisyon kazandırır ve aynı zamanda el, göz, ayak koordinasyonunu geliştirir.
  • Kick Box ile birlikte geliştireceğiniz yeni beslenme şekliniz sayesinde hızla kilo vermeniz ve şekle girmeniz mümkündür.

 

comments ( 0 )

*Leave a reply*