PROTEIN TOZU


Protein Tozları Nasıl Kullanılır?

Özellikle sporcuların kullandıkları proteim tozları kas kütlesi yapmanın kolay ve pratik yolu olarak görülür. Ek bir protein takviyesidir. Ama birçok sporcu da dahil, bu protein tozlarının nasıl kullanılacakları konusunda kulaktan dolma fikirlere sahiptirler. Bu ürünlerin asla bir gıda olmadığı unutulmamalıdır. Bunlar birer ek besin, protein takviyesi olarak iş görürler. Yani yalnızca protein tozu ile beslenmek gibi bir durum söz konusu değildir.

Günlük olarak protein tozlarının kullanımlarıyla ilgili birçok kaynakta farklı miktarlar yazar. Öyle ki, bu miktarlar kilogram başına 1 gramdan 4 grama  kadar değişkenlik gösterir. Peki burada neyi baz almak gerekiyor? Elbette yapılan sporun cinsi ve uygulanan beslenme programını.  Bu aşamada protein tozu kullanacak olan kişinin bilgili olması oldukça önemlidir. Beslenme konusunda doğru bir programın uygulandığından emin olmak gerekir. Eğer bu işi doğru bir şekilde yapmak istiyorsanız mutlaka bilgili bir eğitmene ya da diyetisyene danışmalısınız. Böylelikle kendiniz için günlük olarak almanız gereken ideal protein tozu miktarını kolayca bulabilirsiniz.

Örneğin siz haftanın 5 günü fitness yapıyorsunuz. Kilonuz da 75 kilo civarında. O halde bu kilo ve yaptığınız spora bakılacak olursa kilo başına 2 gram kadar proteine ihtiyacınız var demektir. Burada ihtiyacınız olan tüm proteini protein tozundan almak gibi bir hataya düşmemelisiniz. Örneğin günlük zaten 100 gram protein alıyorsanız (Almalısınız) geri kalan 50 gramı protein takviyesi olarak tamamlayabilir ve günlük almanız gereken miktara ulaşabilirsiniz. Whey proteininden 2 ölçek kadar almak bu miktarı rahatlıkla karşılayacaktır. Sabah 1 ölçek, spordan sonra da 1 ölçek almanız en ideal protein tozu alım şekillerinden biridir.

Protein Tozları ve Kilo

Protein tozlarını yalnızca sporcular değil, aynı zamanda kilo almak isteyenler de kullanır. Ama bu ne kadar doğru, ne kadar bilimsel bir durumdur? Aslında “protein tozları kilo aldırır” bir mittir. Örneğin whey proteinini ele alalım. Whey proteini ile günlük olarak 200 kaloriden fazlasını almanız çok mümkün değildir. Bir elma dahi 100 kalori olsa, günde 2 elma yiyerek kilo almanız çok kolay değildir. Burada gözden kaçan konu, protein tozlarının özel filtrasyondan geçerek olabilecek en saf halde olmasıdır. Yani içerisinde karbonhidrat az, protein maksimum seviyededir. Bu nedenle kilo almak için sporcu protein tozları değil, içerisinde karbonhidrat yüklemesi bulunan gıda takviyeleri kullanılmalıdır. Örneğin Weight Gainer ürünleri ekstra 1000 kalori verir. İşte bu rakam kilo aldırmaya yeter de artar bile. Hergün koca bir hamburgeri mideye indirmiş gibi olursunuz. Sonuç olarak, günde 1 ya da 2 ölçek protein tozu alarak kilo alamazsınız.

Protein Tozlarının Zararı Var mıdır?

Proteinler süt ve süt ürünleri, yumurta ve et gibi gıdalar yoluyla kolaylıkla alınabilir. Ancak bu gıdalar yenildiği zaman yağ ve karbonhidrat gibi besinler de vücuda girer. Üstelik bu gıdaların, özellikle etin sürekli tüketilmesi kalp ve damar problemlerine yol açar.

Protein tozları bugün birçok kişi tarafından doktorların, eğitmenlerin ve diyetisyenlerin tavsiyeleriyle kullanılılr. Spor sırasında bir protein takviyesi olarak iş görürler. Protein tozu kullanımı gereken her kişinin kafasında oluşan ilk soru bu tozların zararlı olup olmadığıdır. Açıkçası en sevdiğiniz ve sürekli tükettiğiniz yiyeceklerin bile kalitesiz markalarını alırsanız, sorunla karşılaşabilirsiniz. Tıpkı onlarda olduğu gibi protein tozlarında da bilindik, doğal ve kaliteli markalara yönelmek gerekiyor. Merdiven altı olarak tabir edilen yerlerin ürettiği, adı sanı duyulmamış protein tozlarını asla kullanmayın. Mümkünse bir uzmanı tavsiye ettiği ürünlere yönelin. Yine bu tozların içeriklerinde ne kadar protein oldukları da bir başka önemli meseledir. Eczanelerde satılan ürünlerin protein oranları % 70 gibi orandır. Bu tozlar profesyonel sporcular için yeterli olmaz.

comments ( 0 )

*Leave a reply*